You are not connected. Please login or register

About the film - story

Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1 About the film - story on Пет Jул 03, 2009 3:18 pm

ninny

avatar
Администратор
Администратор
TWILIGHT is an action-packed, modern-day love story between a teenage girl and a vampire. Bella Swan (Kristen Stewart) has always been a little bit different, never caring about fitting in with the trendy girls at her Phoenix high school. When her mother re-marries and sends Bella to live with her father in the rainy little town of Forks, Washington, she doesn't expect much of anything to change. Then she meets the mysterious and dazzlingly beautiful Edward Cullen (Robert Pattinson), a boy unlike any she's ever met. Edward is a vampire, but he doesn't have fangs and his family is unique in that they choose not to drink human blood. Intelligent and witty, Edward sees straight into Bella's soul. Soon, they are swept up in a passionate, thrilling and unorthodox romance. To Edward, Bella is what he has waited 90 years for - a soul mate. But the closer they get, the more Edward must struggle to resist the primal pull of her scent, which could send him into an uncontrollable frenzy. But what will Edward & Bella do when a clan of new vampires - James (Cam Gigandet), Laurent (Edi Gathegi) and Victoria (Rachelle Lefevre) - come to town and threaten to disrupt their way of life?

ABOUT TWILIGHT: Based on the #1 New York Times Best-Selling series with over 17 million books in print by Stephenie Meyer, TWILIGHT is a cultural phenomenon, with a dedicated fan base that eagerly awaits this movie. There are over 350 fan sites devoted to TWILIGHT, and it has been chosen as the New York Times Editor's Choice, a Publishers Weekly Best Book of the Year, Amazon's "Best Book of the Decade...So Far", Teen People's "Hot List" Pick, and The American Library Association's "Top Ten Best Book for Young Adults" and "Top Ten Books for Reluctant Readers," among others. Critically acclaimed director Catherine Hardwicke brings to life this modern, visual, and visceral Romeo & Juliet story of the ultimate forbidden love affair - between vampire and mortal.


_________________
Преглед на профилот на членот

2 Re: About the film - story on Саб Aвг 29, 2009 10:05 am

Angela-An4i

avatar
Новороден вампир
Новороден вампир
Самрак (англиски: Twilight) е американски романтично-фантастичен филм од 2008, режиран од Кетрин Хардвик, а базиран на истоимениот роман од Стефани Мајер. Улогата на протагонисти во филмот ја имаат Кристин Стјуарт и Роберт Петинсон во улогите на Бела Свон и Едвард Кален, соодветно. Заплетот се фокусира на тинејџерка и вампир, кои се вљубуваат еден во друг.
Проектот бил во изработка кај Paramount Pictures околу три години пред да биде превземен од Summit Entertainment. Романот е адаптиран за големото платно од Мелиса Розенберг во доцната 2007, кратко пред Штрајкот на здружението на сценаристи на Америка во 2007–2008. Првично филмот бил сниман во Вашингтон и Орегон во раната 2008. Самрак за првпат беше прикажуван во кината на 21 ноември, 2008[5] и се здобива со 35.7 милиони долари уште од првиот ден на прикажување.[6] Се од 30 мај, 2009, филмот има заработено 382,133,300 американски долари во светската благајна[4] и 148,771,132 долари во Северна Америка, во поражба на DVD изданија од филмот.[7] Саунтракот беше издаден на 4 ноември, 2008.[8]

Седумнаесет годишната Бела Свон се преселува во Форкс, Вашингтон за да живее со својот татко, Чарли, откако мајка ѝ и нејзинот очув одат на патување. Таа брзо се спријателува со повеќето деца од новото училиште, но дознава и за една мистериозна група од ученици позната како Каленови, група од ученици која е изолирана од останатите. Бела седнува до еден член од таа група, Едвард Кален на часот по биологија на нејзиниот прв ден, но тој се покажува како многу непријатен и покажува знаци дека се гади од неа што ја збунува Бела. По неколку дена, во училишниот двор една кола токму пред да се удри во Бела, Едвард ненајдено скокнува пред неа и ја спасува Бела удирајќи ја колата. По ова Едвард одбива да и објасни на Бела како го извел тоа што ја натерува Бела да почне се повеќе да се интересира за него.
По неколку истражувања Бела открива дека Едвард е вампир, но вампир кој се храни само со животинска крв, а не човечка и поради тоа тие започнуваат врска. Откако Едвард ја запознава Бела со неговото семејство, Карлај, Есме, Алис, Џаспер, Емет и Розали, три номадски — вампири Џејмс, Викторија и Лорент дознаваат за врската на Бела и Едвард и решаваат да ја убијат Бела. Џејмс, вампир - трагач, е загрозен поради презаштитноста на Едвард кон обичен човек и решава да ја прогонува и да ја убие само поради забава. Едвард и неговото семејство решаваат да си ги ризикуваат своите животи за да ја заштитат Бела, но Џејмс ја надитрува лажејќи ја дека ја има мајка ѝ како заложник. Џејмс ја фаќа, ја напаѓа и ја гризнува Бела, но Едвард заедно со останатите членови од неговото семејство, пристигнува токму на време пред Џејмс да ја убие. Џејмс е убиен и Едвард го исцицува отровот од гризнувањето на Џејмс од раката на Бела, спречувајќи ја да стане вампир. Повредената Бела е однесена во болница и е излечена. По ова Бела и Едвард решаваат да одат на училишната матура каде Бела изразува желба да стане вампир, но Едвард одбива. Филмот завршува покажувајќи ја Викторија на матурската како ги гледа Бела и Едвард, подготвувајќи се да го одмазди својот сакан Џејмс.

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот